Autor Wiadomość
wojtek00
PostWysłany: Wto Paź 15, 2013 11:01 am    Temat postu: odp

Trzeba poczekać aż pojawi się ktoś kto jest biegły w temacie icon_smile.gif widzę że na większość pytań są bardzo dobre odpowiedzi i konkretne.
Pozdrawiam -Wojtek
Gość
PostWysłany: Sro Wrz 25, 2013 2:14 pm    Temat postu: Re: intensywność pomocy- ulga z tyt. nabycia gruntów

Anonymous napisał:
Intensywność pomocy liczona jako odsetek kosztów inwestycji wyniosła 10,34% (2.585,42:25.000x100). Zgodnie ze złożoną informacją, Pan K.K. uzyskiwał już pomoc na zakup gruntów w formie dopłat do oprocentowania kredytu z AMiRR formie dopłat w kwocie 5.000 zł.
Jak należy wyliczyć intensywność pomocy z kwoty 5.000 zł?
Bardzo proszę o pilną odpowiedź.
Dziękuję



Też bardzo bym chciała poznać odpowiedź na powyższe zagadnienie icon_sad.gif , a nie ma jej
Gość
PostWysłany: Sro Sty 09, 2013 1:24 pm    Temat postu: Re: intensywność pomocy- ulga z tyt. nabycia gruntów

Anonymous napisał:
Sprawa wygląda mniej więcej tak: aktem notarialnym z dn.03.11.2006r. zakupiono za kwotę 19000zł(koszty kwalifikowane) grunt o powierzchni 1,60ha (całość użytki rolne), co stanowi 0,40 ha przeliczeniowego. Dnia 25.03.2010r. zostaje złożony wniosek o udzielenie ulgi z tyt. nabycia gruntów, na który zostaje wydana decyzja o udzieleniu ulgi z dn. 06.04.2010r. - jak prawidłowo obliczyć intensywność udzielonej pomocy, jakie wartości powinny być uwzględnione do jej obliczenia; czy obliczeń powinno się dokonać z uwzględnieniem stawki podatkowej obowiązującej w roku w którym złożono wniosek, na resztę okresu na który udzielono ulgi?
[url][/url]
Gość
PostWysłany: Nie Sie 26, 2012 9:47 am    Temat postu: intensywność pomocy- ulga z tyt. nabycia gruntów

Intensywność pomocy liczona jako odsetek kosztów inwestycji wyniosła 10,34% (2.585,42:25.000x100). Zgodnie ze złożoną informacją, Pan K.K. uzyskiwał już pomoc na zakup gruntów w formie dopłat do oprocentowania kredytu z AMiRR formie dopłat w kwocie 5.000 zł.
Jak należy wyliczyć intensywność pomocy z kwoty 5.000 zł?
Bardzo proszę o pilną odpowiedź.
Dziękuję
Gość
PostWysłany: Sro Cze 20, 2012 1:59 pm    Temat postu: intensywność pomocy - ulga z tytułu nabycia gruntów

Hej. Do obliczeń zwolnienia podatkowego i ulgi bierzesz stawkę z roku w którym udzielasz ulgi zakupowej (zwolnienie 5 lat + 2 lata ulgi= kwota pomocy). Kwotę pomocy dzielisz przez cenę zakupu (koszty kwalifikowane) mnożysz razy 100 i wychodzi Ci intensywność pomocy w %. mam mały kłopot z tym może mi ktoś pomóc jestem początkującym rolnikiem że tak to ujmę icon_wink.gif
Gość
PostWysłany: Wto Cze 12, 2012 9:13 am    Temat postu:

Dokumenty dotyczące nieruchomości: - umowa przedwstępna z aktualnym właścicielem
- dokumenty potwierdzające, że nieruchomość stanowi własność sprzedającego np. akt notarialny lub zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej stwierdzające, że dana osoba posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Ważnym dokumentem zaświadczającym o stanie prawnym nieruchomości jest Księga Wieczysta gruntu lub lokalu. Jeśli sprzedającym nieruchomość jest deweloper, to kupujący powinien otrzymać oprócz prawomocnego pozwolenia na budowę i wypisu i wyrysu z rejestru gruntów także KRS dewelopera, w którym jednoznacznie jest określone kto może reprezentować spółkę i podpisywać umowy z klientami. Jeśli lokal nie ma jeszcze założonej Księgi Wieczystej, co zdarza się często w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, to wtedy potrzebne jest zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, że sprzedający nie zalega z opłatami i nic nie stoi na przeszkodzie do założenia Księgi Wieczystej. Na podstawie tego dokumentu można później założyć Księgę Wieczystą w sądzie wieczysto-księgowym. źródło: http://domhipotek.com, http://www.nordea.pl
Gość
PostWysłany: Sro Gru 14, 2011 1:01 pm    Temat postu: intensywność pomocy - ulga z tytułu nabycia gruntów

Koszt aktu notarialnego przy zakupie gruntu jest kosztem kwalifikowanym branym pod uwagę przy obliczaniu intensywności pomocy? Na jednym ze szkoleń prowadzący podał, że do ceny zakupu dodajemy koszty aktu. Proszę o pomoc.
Gość
PostWysłany: Wto Maj 10, 2011 2:05 pm    Temat postu: Intensywność pomocy z tytułu zwolnienia i ulgi w podatku rolnym.

Do obliczenia intensywności pomocy z tytułu zwolnienia lub ulgi w podatku rolnym należy przyjąć średnią cenę skupu żyta stanowiącą podstawę do naliczania podatku rolnego w roku nabycia prawa do zwolnienia i ulgi, tj. w roku, w którym przypada pierwszy dzień miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o przyznanie zwolnienia lub ulgi. Zwolnienie od podatku rolnego z tytułu nabycia gruntu stosuje się wyłącznie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek o przyznanie zwolnienia do końca okresu 5 – letniego liczonego od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę sprzedaży gruntów lub prawa wieczystego użytkowania, ustanowiono prawo wieczystego użytkowania gruntów lub objęto grunty w trwałe zagospodarowanie w drodze umowy.
Pomoc publiczną na realizację inwestycji w gospodarstwach rolnych, stosownie do pisma Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi „Pomoc publiczna w rolnictwie w formie zwolnień i ulg w podatku: rolnym, od nieruchomości oraz leśnym” z 5.06.2009 r. opublikowanego na stronie www.bip.minrol.gov.pl, stanowią następujące zwolnienia i ulgi w podatku rolnym:
1) gruntów przeznaczonych na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha:
a) będących przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży,
b) będących przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste,
c) wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objętych w trwałe zagospodarowanie;
2) gruntów gospodarstw rolnych powstałych z zagospodarowania nieużytków – na okres 5 lat, licząc od roku następnego po zakończeniu zagospodarowania;
3) inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na:
a) budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska,
b) zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód).
Zgodnie z w/w pismem w sprawozdaniach sporządzanych na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 2008 r. w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie oraz informacji o nieudzielaniu pomocy (Dz. U. Nr 174, poz. 1081) należy podać kwotę udzielonej w formie ww. ulg i zwolnień pomocy wyliczonej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej oraz rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach (Dz. U. Nr 194, poz. 1983 ze zm.). Kwotę pomocy należy podać jednorazowo w sprawozdaniu za rok, w którym podatnik nabył prawo do zwolnień lub ulg podatkowych, wyliczając łączną kwotę pomocy dla celów sprawozdawczych dla całego okresu jej stosowania wg średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do naliczania podatku rolnego w roku nabycia prawa do zwolnienia lub ulgi.
Stosownie do instrukcji sporządzenia sprawozdania o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie i rybołówstwie, innej niż pomoc de minimis zawartej w zał. Nr 1 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 września 2008 r. w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie oraz informacji o nieudzielaniu pomocy (Dz. U. Nr 174, poz. 1081 z późn. zm.) intensywność pomocy oznacza kwotę pomocy wyrażoną jako procent kosztów kwalifikowanych.

Stosownie natomiast do art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z póz. zm.) zwalnia się od podatku rolnego grunty przeznaczone na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nieprzekraczającej 100 ha:
a) będące przedmiotem prawa własności lub prawa użytkowania wieczystego, nabyte w drodze umowy sprzedaży,
b) będące przedmiotem umowy o oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste,
c) wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, objęte w trwałe zagospodarowanie.
Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku rolnym okres zwolnienia wynosi 5 lat, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę sprzedaży gruntów lub prawa wieczystego użytkowania, ustanowiono prawo wieczystego użytkowania gruntów lub objęto grunty w trwałe zagospodarowanie w drodze umowy. W myśl art. 12 ust. 6 ustawy o podatku rolnym po upływie okresu zwolnienia, stosuje się ulgę w podatku rolnym, polegającą na obniżeniu podatku w pierwszym roku o 75 % i w drugim roku o 50 %. Ponadto art. 13d ust. 1 ustawy wskazuje, że zwolnienia i ulgi dotyczące gruntów przeznaczonych na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego stosuje się na podstawie decyzji wydanej na wniosek podatnika. Natomiast stosownie do art. 13d ust. 3 ustawy zwolnienia i ulgi podatkowe udzielone na wniosek podatnika stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek.

W/w przepisy wskazują, że 5 – letni okres zwolnienia od podatku rolnego biegnie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym zawarto umowę sprzedaży gruntów lub prawa wieczystego użytkowania, ustanowiono prawo wieczystego użytkowania gruntów lub objęto grunty w trwałe zagospodarowanie w drodze umowy, niemniej aby podatnik korzystał ze zwolnienia musi być spełniony kolejny warunek, tj, złożony wniosek o przyznanie zwolnienia. Dopiero złożenie wniosku powoduje uruchomienie zwolnienia w terminie wskazanym w art. 13d ust. 3 ustawy o podatku rolnym, czyli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek. Złożenie przez podatnika wniosku w terminie późniejszym niż miesiąc, w którym doszło do zawarcia umowy sprzedaży gruntów lub prawa wieczystego użytkowania, ustanowienia prawa wieczystego użytkowania gruntów lub objęcia gruntów w trwałe zagospodarowanie w drodze umowy powoduje utratę okresu korzystania ze zwolnienia.
W celu ustalenia intensywności pomocy publicznej udzielonej podatnikowi z tytułu zwolnienia i ulgi w podatku rolnym należy wyliczyć łączną kwotę pomocy dla całego okresu jej stosowania wg średniej ceny skupu żyta stanowiącej podstawę do naliczania podatku rolnego w roku nabycia prawa do zwolnienia lub ulgi. Jak wskazano wyżej nabycie prawa do zwolnienia lub ulgi z tytułu nabycia gruntu na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego następuje po spełnieniu dodatkowego warunku – złożenia wniosku o przyznanie zwolnienia lub ulgi. Przed tą czynnością podatnik, mimo że posiada prawo do zwolnienia lub ulgi nie korzysta z niego, a zatem nie jest udzielana pomoc publiczna.

W przedstawionym pytaniu umowa została zawarta 3.11.2006 r., okres zwolnienia od podatku rolnego wynosi 5 lat, licząc od 1 grudnia 2006 r. do 30 listopada 2011 r., natomiast od 1 grudnia 2011 do 30 listopada 2012 r. przysługuje ulga w wysokości 75 % oraz od 1 grudnia 2012 r. do 30 listopada 2013 r. – ulga 50 %.
Wniosek o udzielenie zwolnienia został złożony w dniu 25.03.2010 r., a zatem zwolnienie od podatku rolnego stosuje się od 1 kwietnia 2010 r. do 30 listopada 2011 r. Zwolnienia nie stosuje się zatem od 1 grudnia 2006 r. do 31 marca 2010 r., a więc przez okres 3 lat i 4 miesięcy.
Do ustalania kwoty pomocy przyjmuje się średnią cenę skupu żyta stosowną do ustalania podatku rolnego w 2010r., czyli 34,10 zł za 1 q. Podatek rolny w 2010 r. od 1 ha przeliczeniowego gruntów gospodarstwa rolnego wynosi 85,25 zł, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku rolnym.
Zwolnienie od podatku rolnego obejmie 1 rok i 8 miesięcy, co w przeliczeniu na kwotę udzielonej pomocy wynosi:
85,25 x 0,4 ha przeliczeniowe = (34,10 zł / 12 miesięcy) x 20 miesięcy = 56,83 zł
Ulgi w wysokości 75 % wynosi: 85,25 x 0,40 =34,10 x 0,75 = 25,58 zł
Ulga w wysokości 50 % wynosi: 85,25 x 0,40 =34, 10 x 0,50 = 17,05 zł
Ogółem kwota pomocy publicznej z tytułu zwolnienia i ulgi w podatku rolnym z tytułu nabycia gruntów wynosi 99,46 zł
Koszty kwalifikowane -19.000 zł.
Intensywność pomocy= (kwota pomocy/koszty kwalifikowane) x 100
Intensywność pomocy wynosi (99,46/19.000) x 100 = 0,52 %.

Podstawa prawna
• art. 6 ust. 1 pkt 1, art. 12 ust. 1 pkt 4, ust. 3, ust. 6, art. 13d ust. 1 i 3 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z póz. zm.),
• rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 września 2008 r. w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie oraz informacji o nieudzielaniu pomocy (Dz. U. Nr 174, poz. 1081),
• rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach (Dz. U. Nr 194, poz. 1983 ze zm.).

Ekspert Budżetowy
Gość
PostWysłany: Pon Kwi 04, 2011 12:18 pm    Temat postu:

Hej. Do obliczeń zwolnienia podatkowego i ulgi bierzesz stawkę z roku w którym udzielasz ulgi zakupowej (zwolnienie 5 lat + 2 lata ulgi= kwota pomocy). Kwotę pomocy dzielisz przez cenę zakupu (koszty kwalifikowane) mnożysz razy 100 i wychodzi Ci intensywność pomocy w %.
Gość
PostWysłany: Wto Mar 08, 2011 2:14 pm    Temat postu: intensywność pomocy- ulga z tyt. nabycia gruntów

Sprawa wygląda mniej więcej tak: aktem notarialnym z dn.03.11.2006r. zakupiono za kwotę 19000zł(koszty kwalifikowane) grunt o powierzchni 1,60ha (całość użytki rolne), co stanowi 0,40 ha przeliczeniowego. Dnia 25.03.2010r. zostaje złożony wniosek o udzielenie ulgi z tyt. nabycia gruntów, na który zostaje wydana decyzja o udzieleniu ulgi z dn. 06.04.2010r. - jak prawidłowo obliczyć intensywność udzielonej pomocy, jakie wartości powinny być uwzględnione do jej obliczenia; czy obliczeń powinno się dokonać z uwzględnieniem stawki podatkowej obowiązującej w roku w którym złożono wniosek, na resztę okresu na który udzielono ulgi?

Powered by phpBB 2.0.1 © 2001,2002 phpBB Group