Autor Wiadomość
TadekW
PostWysłany: Sro Lip 09, 2014 10:53 am    Temat postu:

Trudno się nie zgodzić z przedmówcami.
dareczek1234
PostWysłany: Pon Maj 27, 2013 1:43 pm    Temat postu:

Czy zatem wykazanie braków w przedmiarach Zamawiającemu po rozstrzygnięciu przetargu może zmienić wartość za jaką wykonawca wykona całość zamówienia na podstawie kosztorysów budowlanych?
Gość
PostWysłany: Wto Sie 02, 2011 12:22 pm    Temat postu:

Całkowicie podzielam zdanie Eksperta.
Mam właśnie tak samo przy realizacji jednego z zadań.

Pozdr
eLPe
Gość
PostWysłany: Sro Lip 20, 2011 11:13 am    Temat postu:

Istotą wynagrodzenia kosztorysowego jest jego związanie z faktycznie wykonanym zakresem robót, który w przypadku prac budowlanych – co do zasady – ustalany jest poprzez sporządzenie kosztorysu powykonawczego.

Zarysowana w pytaniu sprzeczność wydaje się pozorna, chociaż wniosek powyższy formułowany jest bez znajomości postanowień umowy i z treścią umowy musi być zweryfikowany. W postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego obowiązkiem zamawiającego jest, w szczególności opisanie przedmiotu zamówienia. W przypadku zamówień na roboty budowlane zamawiający opisuje przedmiot zamówienia za pomocą dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót (zob. art. 31 ust.1 ustawy z 29.01.2004 r., Prawo zamówień publicznych – tekst jednolity z 2010 r., Dz. U. nr 113, poz. 759 ze zm.). Przedmiot zamówienia powinien być opisany w sposób jednoznaczny i wyczerpujący, za pomocą dostatecznie dokładnych i zrozumiałych określeń, uwzględniając wszystkie wymagania i okoliczności mogące mieć wpływ na sporządzenie oferty (art.29 ust.1 ww. ustawy). Składając ofertę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego wykonawca zobowiązuje się do wykonania zamówienia w zakresie przedstawionym przez wykonawcę, a zaproponowana w ofercie cena obejmuje wszystkie te elementy, które składają się na przedmiot zamówienia. Cena oferty obejmuje, zatem wszystkie koszty związane z wykonaniem przedmiotu zamówienia w kształcie odpowiadającym treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Okoliczność ta nie przesądza jeszcze o charakterze wynagrodzenia ustalonego w umowie. Strony mogą, bowiem postanowić, iż wynagrodzenie to będzie niezmienne (ryczałtowe) lub uzależnić jego wysokość od faktycznego rozmiaru prac (kosztorysowe). W tym drugim przypadku zakres wykonanych robót i w konsekwencji ostateczna wysokość wynagrodzenia wykonawcy ustalana jest na podstawie kosztorysu powykonawczego, weryfikowanego przez inspektora nadzoru. Sytuacja ta nie wymaga także sporządzenia aneksu do umowy, umowa nie zostaje zmieniona, nie określała ona przecież ostatecznej kwoty wynagrodzenia, wskazując tylko sposób jego ustalenia (kosztorys powykonawczy, sprawdzony przez inspektora nadzoru). Wystawiona przez wykonawcę faktura powinna być zapłacona, jest bowiem zgodna z postanowieniami zawartej między stronami umowy.

Podstawa prawna. Art. 629 i art.632 ustawy z 23.04.1964 r. Kodeks cywilny; art.29 ust.1, art. 31 ust.1 ustawy z 29.01.2004 r. Prawo zamówień publicznych.

Ekspert Budżetowy
Gość
PostWysłany: Pon Lip 04, 2011 4:18 pm    Temat postu: co wy na to?

Czy wystąpił w waszej jednostce taki przypadek w którym umowa zawierała w sobie zarówno elementy rozliczenia ryczałtowego bo podana była kwota brutto obejmująca wszystkie koszty zawarte w ofercie i zarazem elementy rozliczenia kosztorysowego , gdyż kolejny zapis tej samej umowy zakładał rozliczenie na podstawie protokołu powykonawczego? Zadaje to pytanie bo nie wiem jak postąpć w sytuacji gdy na podstawie kosztorysu powykonawczego kwota do zapłaty zwiększyła się o bagatela 50.000 zł. Wydział merytoryczny nie zawrze żadnego aneksu gdyż twierdzi że nie ma tu dodatkowych robót tylko obmiar był zle zrobiony. Czy merytoryczni mają racje i czy mam podstawę do wypłaty zwiększonej kwoty wynikającej z wystawionej faktury, którą również potwierdził inspektor nadzoru?

Powered by phpBB 2.0.1 © 2001,2002 phpBB Group