Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisie



Zaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 646 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 156603735
 

RIO :: Zobacz temat - kontrola zarządcza -nowe
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

kontrola zarządcza -nowe
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Kontrola i audyt
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Paź 01, 2009 3:03 pm    Temat postu: kontrola zarządcza -nowe Odpowiedz z cytatem

Czy macie już pomysł na zorganizowanie kontroli zarządczej w waszym urzedzie jst?
Tworzycie juz jakieś procedury? Wszak 5% wypada z ustawy kontrola zarządcza jest wpisana.

czekam na dyskusję szanownego grona KONTROLERÓw
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Paź 01, 2009 10:50 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...niestety dojdzie do reorganizacji dotychczasowego "pionu kontroli finansowej - 5-ciu procent" - na "pion" lub "stanowsko" pracy zajmujące się kontrolą wewnętrzną - czyli kontrolą - jako taką...

...i chyba dobrze się stanie...

...odpadną również pomysly na opracoywanie wewnętrznych procedur kontroli - jak z obecnego art. 47 uFP icon_rolleyes.gif
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Paź 02, 2009 10:20 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kontrola zarządcza musi mieć też oparcie w regulaminie... stąd napewno zmiany dot. usunięcia 5% kontroli wydatków albo jej pozostawienia (nic nie zabrania) ale nie wszystkich jednostek organizacyjnych lecz np. co rok innych .....

Nie wiem jak to u siebie zorganizować bo jestem 1 w komórce kontr. wewnętrznej. Czyli wszystko na mojej głowie. Owszem widzę potrzebę rozszerzenia kontroli o inne tematy np. mienie, dochody realizowane... czego dotychczas nie kontrolowałem.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Paź 02, 2009 4:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje się, że likwidacja wymogu kontroli 5% wydatków jest słuszna, ponieważ w wielu jednostkach organizacyjnych, które kontroluję większość wydatków stanowią wynagrodzenia (od 50 do nawet 90%). Pozostałe rodzaje wydatków są rozdrobnione. Zatem aby spełnić wymóg z ustawy to niemal zawsze musiałem sprawdzać wynagrodzenia (ewentualnie zamówienia publiczne).
Uważam, że lepiej jest się skupić na jakimś konkretnym problemie niż na okrągło sprawdzać ww. wydatki i dopiero jak starczy czasu to może jeszcze coś innego.
Co do regulaminów nt. kontroli zarządczej, to po pierwsze kontrola zarządcza jest terminem o wiele szerszym niż kontrola finansowa i w związku z tym obecne procedury kontroli pozostaną (tylko pod inną nazwą) i jeszcze trzeba będzie stworzyć dodatkowe (obejmujące inne zagadnienia).
Ponadto zgodnie z nową ustawą o f.p. Minister Finansów ma prawo opublikowania standardów dotyczących kontroli zarządczej - także nic tylko czekać na te nowe "standardy" i na ich podstawie tworzyć wewnętrzne regulaminy.
Powrót do góry
justp



Dołączył: 17 Wrz 2009
Posty: 2

PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 11:31 am    Temat postu: kontrola i kontrola Odpowiedz z cytatem

zgadzam się z poprzednikiem, dobrze, że zniknie kontrola 5%. Jestem stanowiskiem jednoosobowym i trudno było mi w roku zrobić 5% w 21 jednostkach. Tym bardziej, że jest tyle obszarów do kontroli i można było by wchodzić do jednostek np co 2 lata. A jeśli chodzi o procedury kontroli zarządczej i sposób jej realizacji to czy nowa kontrola nie wchodzi w kompetencje audytu wewn. ? Co o tym myślicie??
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Paź 05, 2009 12:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Audyt ma dać opinię o kontroli zarządczej więc nie powinien być kontrolą.
Zgadzam się też z przedmówcami w zakresie 5%.
Czekam na wytyczne do kontroli zarządczej i ewent. może ktoś ma już taki reg. kontr. zarządczej opracowany i chciałby pokazać i pochwalić się na swojej stronce BIP to chętnie to przeglądnę.

pozdrawiam

CGAP
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Wto Paź 06, 2009 1:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś może wskazać różnicę między dzisiejszą kontrolą wewnętrzną a kontrolą zarządczą (pomijając problem 5 % i to że zakres tej nowej obejmuje wszystkie tematy jakie sie nam przyśnią a mają wpływ na działalność i wyniki)????? icon_smile.gif
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Wto Paź 06, 2009 1:46 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z obserwacji to kontrola wewnętrzna ma dużo wspólnego z audytem-taka jest prawda i cel podobny;
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Sro Paź 07, 2009 12:35 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
Czy ktoś może wskazać różnicę między dzisiejszą kontrolą wewnętrzną a kontrolą zarządczą (pomijając problem 5 % i to że zakres tej nowej obejmuje wszystkie tematy jakie sie nam przyśnią a mają wpływ na działalność i wyniki)????? icon_smile.gif



np. zarządzenie ryzykiem...

w kontroli 5% tego nie uwzglęniałem

CGAP
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Paź 08, 2009 10:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Warto też wskazać, że generalnie likwidacja wymogu kontroli 5% wydatków jest ok, to rodzi też pewne zagrożenie - otóż skoro z ustawy znika wymóg takiej kontroli - to istnieje ryzyko, iż dany Burmistrz (Wójt, Prezydent) postanowi zlikwidować stanowisko ds. kontroli (np. w ramach oszczędności na wynagrodzenia).
Oczywiście będzie kontrola zarządcza, ale z przepisów ustawy wcale nie wynika, że będzie potrzebne to tego odrębne stanowisko ds. kontroli. Można zarządzić, że będzie wykonywał kontrolę zarządczą np. Skarbnik.

Ja jestem już po rozmowie z "moim" Burmistrzem i jest on zdania, że kontrola wewnętrzna realizowana przez odrębne stanowisko pracy (czytaj moje) powinna być realizowana niezależnie od tego czy taki wymóg wynika z ustawy czy też nie.
Niby wszystko jest pięknie, ale kto może zagwarantować, że po wyborach samorządowych za rok nie przyjdzie do Urzędu mniej "światły" Burmistrz i stwierdzi, że takie stanowisko niczemu nie służy (czyli mi podziękuje za pracę i życzy powodzenia).

Nie ma też co ukrywać, że dokonując kontroli generalnie kontrolerzy nie przysparzają sobie przyjaciół (co ma znaczenie przede wszystkim dla kontrolerów wewnętrznych) i tak naprawdę, to od Burmistrza zależy czy kontrola wewnętrzna będzie skuteczna - mam "donosy" od moich koleżanek i kolegów po fachu, że często szefowie polecali im "nie widzieć" wielu rzeczy podczas kontroli (bo ciężko przecież "ścigać" swojego dobrego kolegę), itd. ....

Podsumowując ten wątek - skuteczność kontroli finansowej, ewentualnie zarządczej oraz audytu wewnętrznego zależy głównie od postawy kierownictwa instytucji. Zatem życzę wszystkim szefów "światłych" czyli rozumiejących po co tak naprawdę są kontrole i audyty.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Paź 12, 2009 1:51 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

zgadzam się z przedmówcą i dziękuję za zabranie głosu na forum.

MF twierdzi, że wszystko będzie ok i wprowadza pomysł "oświadczeń o kontroli zarządzej" tylko w rządówce.. bo jak P. AM stwierdziła "to jest eksperyment na rządówce bo mamy (czytaj MF) większy dostęp do rządówki. Samorządy mają swoją polkę".


Nie wiem czym wy się zajmowaliście w kontroli ale oprócz kontroli 5%, kontrolowane są dotacji dla organizacji pozarządowych udzielane z budżetu jst.
Nie przeprowadziłem rozmów z moim kierownikiem jst w sprawie kontroli zarządczej. Aż strach czy będzie dalej potrzymywał opinię, że kontrola wewnętrzna=zarządcza będzie mu potrzebna pomimo wdrożonej oszczędności.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Lis 16, 2009 11:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zbliża się grudzień i czas tworzenia nowych Planów kontroli.
Moje pytanie - co wpiszecie na nowy rok 2010?
Czy robicie jakieś wskazania własne, czy wskazania kierownika jednostki?
Czy plan będziecie teraz tytułować... "Plan kontroli zarządczej w jst oraz jednostkach podległych"? Czy kontrola tylko w urzędzie jst?

pozostaję w kontakcie
Iv
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Sro Lis 18, 2009 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

icon_wink.gif
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Lut 08, 2010 2:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

CO SIĘ ZMIENIŁO W TYM TEMACIE DO TEJ CHWILI?
CZY MOŻE KTOŚ ROZJAŚNIĆ KONTROLĘ WOGÓLE DLA TYCH MNIEJ MĄDRYCH?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Lut 11, 2010 3:31 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pozmieniaj w regulaminach z "finansowa" na "zarzadcza" i po robocie
ot co icon_lol.gif
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Kontrola i audyt Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź