Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisie



Zaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 1120 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 162236371
 

RIO :: Zobacz temat - korekta
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

korekta

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pon Kwi 04, 2011 2:16 pm    Temat postu: korekta Odpowiedz z cytatem

Wystawiamy f-ry co miesiąc za wynajem pomieszczeń. Dopiero teraz dopatrzyliśmy sie, że wartośc powinna byc aktualizowana o inflacje. Chcemy wystawic f-ry korygujące za 3 lata wstecz. Czy wszystkie f-ry korygujące ujmujemy w deklaracji za miesiąc w którym zostały wystawione czy dokonujemy korekty deklatracji za każdy miesiąc którego f-ra dotyczy. icon_rolleyes.gif
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Maj 12, 2011 11:16 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ponieważ przyczyna korekt skutkująca podwyższeniem VAT należnego istniała już w momencie wystawiania faktur pierwotnych, to dotyczące je faktury korygujące należy rozliczyć w deklaracji za każdy miesiąc, którego one dotyczącą.
Na podstawie § 14 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28.3.2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360) fakturę korygującą wystawia się m.in. w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury. Zgodnie z § 14 ust. 3 tego rozporządzenia faktura korygująca wystawiana w przypadku pomyłek, powinna zawierać m.in. kwoty podane w omyłkowej wysokości oraz kwoty w wysokości prawidłowej.
Brak jest regulacji dotyczących terminu rozliczenia faktury korygującej zwiększającej podatek należny. Jeżeli jednak faktura korygująca została wystawiona w celu naprawienia błędu, który spowodował zaniżenie kwoty zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy (np. nieprawidłowa stawka, błąd arytmetyczny), to należałoby dokonać korekty deklaracji VAT za okres, w którym była rozliczona faktura pierwotna.
Wprawdzie bezpośrednio na fakturze nie było pomyłki arytmetycznej i wykazano właściwą stawkę; w związku z tym faktury wydawały się prawidłowe, w tym przyjęta na nich kwota należna (w związku z przeoczeniem postanowień umowy w zakresie ustalenia ceny), co pozwalałoby sądzić, że nie nastąpiło zaniżenie zobowiązania podatkowego za okresy, w których były rozliczane te pierwotne faktury.
Niemniej organy podatkowe stoją na stanowisku, że okresy rozliczeniowe, za które rozliczane są korekty powodujące wzrost VAT należnego zależą od przyczyny korekty. Jeżeli zaś ta istniała w momencie wystawienia faktury pierwotnej, to korektę należy rozliczyć za okresy w których była rozliczone faktura pierwotna.
I tak np. według interpretacji Izby Skarbowej w Katowicach z 6.10.2010 r., IBPP3/443-505/10/PH: „należy przyjąć też zasadę, zgodnie z którą rozliczenie faktury korygującej, która podwyższa podatek należny, wykazany na fakturze pierwotnej, zależy od przyczyny dokonania korekty. Jeśli faktura pierwotna była nieprawidłowa już w momencie jej wystawiania, a faktura korygująca została wystawiona w celu podwyższenia zaniżonej kwoty podatku, to korektę należy rozliczyć w miesiącu wystawienia faktury pierwotnej. W przypadku natomiast gdy faktura pierwotna była wystawiona prawidłowo, a konieczność wystawienia faktury korygującej wiązała się z okolicznościami, które zaistniały już po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, korektę rozlicza się na bieżąco”.
Również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1.12.2010 r., I FSK 106/10, stwierdził, że „decydującą o momencie wykazania obrotu z tytułu podwyższenia podstawy opodatkowania jest charakter zdarzenia powodującego konieczność dokonania korekty faktury, tj. czy przyczyną skorygowania faktury pierwotnej są pomyłki w określeniu ceny, stawki lub kwoty podatku bądź też inne błędy, czy przyczyną taką jest zdarzenie zaistniałe po powstaniu obowiązku podatkowego, wywierające skutki na przyszłość”.
Jeżeli zatem przyczyna korekty istniała już w momencie wystawienia faktury pierwotnej, to korekta ma na celu wykazanie prawidłowej wysokości VAT należnego z tytułu danego zdarzenia, który w rozliczeniu za okres powstania zobowiązania podatkowego został podany w nieprawidłowej (zaniżonej) wysokości. W takiej sytuacji, z uwagi na błędne obliczenie podstawy opodatkowania, dokonana w okresie późniejszym korekta faktury powinna być uwzględniona w ramach korekty wysokości VAT należnego za ten okres obliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy. Ma ona bowiem na celu określenie prawidłowej wysokości VAT należnego w okresie, za który składana jest deklaracja, gdyż w pierwotnej deklaracji podatek ten został wykazany w wadliwej (zaniżonej) wysokości.
Natomiast, jeżeli VAT należny został obliczony w prawidłowej wysokości, a zdarzenie będące przyczyną korekty, które powoduje zwiększenie podstawy opodatkowania i działa na przyszłość, powstało w terminie późniejszym, po upływie danego okresu obliczeniowego, korekta powinna być uwzględniona w rozliczeniu za miesiąc, w którym zdarzenie to wystąpiło. Wtedy dopiero na skutek tego zdarzenia, doszło do zwiększenia wysokości prawidłowo wcześniej wykazanego zobowiązania podatkowego z tytułu wykonanej usługi (dostawy).
Cen nie zwiększano na skutek przeoczenia zapisów umowy. Nie zmienia to jednak faktu, że przeoczenie, błąd, pomyłka miała miejsce już w momencie wystawiania faktur pierwotnych. Przyczyna późniejszych korekt – postanowienia umowy, istniała już zatem w momencie wystawiania faktur pierwotnych i pomyłka wynikająca z przeoczenia tych postanowień również miała miejsce w momencie wystawiania faktur pierwotnych. W związku z tym faktury korygujące należy rozliczyć za okresy, których dotyczyły faktury pierwotne, co będzie skutkowało koniecznością dokonania korekt deklaracji.

Ekspert Budżetowy
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Maj 12, 2011 7:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a jeżeli zmiana wysokości czynszu wymagała zmiany umowy? najemcy nie zostali zawiadomieni o podwyżce czynszu, nie ma więc mowy o odsetkach,
jeśli tak było i aneksy będą podpisywane z datą bieżącą - wtedy wg mnie nie korekty wystawionych faktur, a nowe faktury na zwiększony czynsz,
a tak poza tym, to piękne naruszenie dyscypliny tu mamy icon_cool.gif
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Cze 06, 2011 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jeżeli zmiana wysokości czynszu wymagałaby zmiany umów (najemcy nie zostali zawiadomieni o podwyżce czynszu, i nie wystąpi roszczenie dotyczące odsetek od nich) jak również aneksy będą podpisywane z datą bieżącą, to jest to nowa okoliczność. Wówczas zwiększony czynsz dokumentowany będzie nowymi fakturami VAT a nie fakturami korygującymi- jeżeli chodzi o przyszłe okresy. Można też wystawić w takim przypadku faktury korygujące dotyczące przeszłych okresów jeżeli podpisane nowe umowy (aneksy) dotyczyłyby tych okresów i z uwagi na nową okoliczność (zawarcia umów, aneksów z datą bieżącą), takie korekty mogłyby rozliczane w okresie w którym wystawiono te faktury korygujące (czyli z datą bieżącą, bez konieczności cofania się wstecz). Oczywiście jednak nie do końca można wykluczyć ewentualność sporu z organem podatkowym w tej kwestii, bowiem organy podatkowe w oparciu o dokumentacje związaną z umowami mogą różnie interpretować kwestię zaistnienia tej nowej okoliczności. Z pierwszego, pierwotnego pytania wynika bowiem że zapis o podwyżce czynszu był jednak już zawarty w umowach, co wskazywałoby jednak że nie zaszła nowa okoliczność i tym samym faktrury korygujące za okres przeszłe należałoby rozliczać za okresy w których rozliczano faktury pierwotne.

Jeżeli chodzi o kwestie naruszenia dyscypliny finansów publicznych- to prawo podatkowe jest prawem autonomicznym i ewentualne zaległości podatkowe egzekwowane są bez względu na inne przepisy obowiązujące dany podmiot.

Ekspert Budżetowy
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź