Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisie



Zaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 1106 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 162265205
 

RIO :: Zobacz temat - zamówienia publiczne - podmioty uprawnione do kontroli
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

zamówienia publiczne - podmioty uprawnione do kontroli

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne finansów publicznych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Czw Lis 09, 2006 9:03 am    Temat postu: zamówienia publiczne - podmioty uprawnione do kontroli Odpowiedz z cytatem

"Rzeczpospolita z dnia 8 listopada 2006 r. napisała:

ZAMÓWIENIA PUBLICZNE
Skarbówka bada, jak gminy wydają własne pieniądze
Urzędy kontroli skarbowej sprawdzają przetargi prowadzone przez gminy i powiaty. Ministerstwo Finansów twierdzi, że mają do tego prawo

Kontrole przeprowadzone przez Urząd Zamówień Publicznych w 2005 r.
Dotychczas wydawało się, że kontrolą procedur przetargowych w jednostkach samorządowych zajmują się przede wszystkim regionalne izby obrachunkowe. Dodatkowo mogą je przeprowadzać Urząd Zamówień Publicznych i Najwyższa Izba Kontroli. Jeśli zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, to wkraczają również organy ścigania.

Okazuje się jednak, że sprawdzaniem poprawności zamówień zajęły się również urzędy kontroli skarbowej. Zielonogórska skarbówka przeprowadziła m.in. w Urzędzie Miejskim w Żarach kontrolę "przestrzegania przepisów o zamówieniach publicznych w 2004 r.".

- Objęto nią zamówienia z całego roku. Nie miało znaczenia, czy były udzielane ze środków własnych gminy czy też z innych - mówi Irena Bartkowiak, sekretarz miasta Żary.

Bo to środki publiczne
Pojawia się pytanie, czy skarbówka ma prawo kontrolować przetargi przeprowadzane w jednostkach samorządowych. Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej celem takich kontroli jest ochrona interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa oraz zapewnienie skuteczności wykonywania zobowiązań podatkowych i innych należności stanowiących dochód budżetu państw lub państwowych funduszy celowych.

Czy zatem środki własne gminy i powiatu również mogą interesować organy kontroli skarbowej? Ministerstwo Finansów twierdzi, że tak.

- Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o kontroli skarbowej do zakresu kontroli skarbowej należy m.in. kontrola celowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi. Z treści art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o finansach publicznych wynika zaś, że sektor finansów publicznych tworzą gminy, powiaty i samorząd województwa oraz ich związki - wyjaśnia Marek Hajbos, p.o. zastępcy dyrektora Biura Ministra Finansów.

Liczy się przecinek
Nie wszyscy prawnicy zgadzają się jednak z tą opinią. Prof. Michał Kulesza z Uniwersytetu Warszawskiego, współtwórca reformy samorządowej, zwraca uwagę na pełne brzmienie art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o kontroli skarbowej. Mówi on o kontroli "celowości i zgodności z prawem gospodarowania środkami publicznymi oraz środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji finansowych podlegającymi zwrotowi".

- Ważne jest tu umiejscowienie przecinka. Znajduje się on przed zwrotem "podlegającymi zwrotowi". A to oznacza, że organy kontroli skarbowej mogą kontrolować tylko gospodarowanie środkami, które takiemu zwrotowi podlegają. Środki własne jednostek samorządu terytorialnego, a także wykorzystanie subwencji nie powinny ich już interesować - wyjaśnia prof. Kulesza. - Konstytucja wprost ogranicza ingerencję administracji rządowej w sferę samodzielności samorządu wyłącznie do działań opartych na kryterium zgodności z prawem, z wykluczeniem oceny celowości. Celowość w samorządzie jest ustalana włącznie przez własne organy samorządu: radę (sejmik) lub organ wykonawczy i nie wyobrażam sobie, aby organ kontroli skarbowej lub jakikolwiek inny organ administracji publicznej mógł w to ingerować z zewnątrz - dodaje.

Wyniki kontroli
Dariusz Malinowski, doradca podatkowy w spółce KPMG, choć zgadza się, że przecinek może wskazywać, że chodzi wyłącznie o środki podlegające zwrotowi, to odwołuje się do wykładni celowościowej. - Organy kontroli skarbowej istnieją m.in. po to, aby sprawdzać, w jaki sposób prowadzona jest gospodarka środkami publicznymi. Nie mam wątpliwości, że środki własne gmin czy powiatów zalicza się do środków publicznych, dlatego ich wydawanie również podlega kontroli - przekonuje. Kontrola w Żarach nie wykryła nieprawidłowości. Co jednak by się stało, gdyby kontrolerzy na takie się natknęli?

- Wyniki są przekazywane samej kontrolowanej jednostce oraz organowi nadrzędnemu. Jeśli zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa, urząd kontroli skarbowej powinien również poinformować o tym organy ścigania - wyjaśnia Malinowski.

SŁAWOMIR WIKARIAK
Podyskutuj o tym artykule z autorem e-mail: s.wikariak@rp.pl
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne finansów publicznych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź