Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisie



Zaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 565 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 158546832
 

RIO :: Zobacz temat - prewspólczynnik
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

prewspólczynnik
Idź do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Pią Sty 08, 2016 10:21 pm    Temat postu: prewspólczynnik Odpowiedz z cytatem

czy ma ktoś wyliczony prewspółczynnik z danych za 2014r. bo za 2015r. jeszcze nie mamy danych, a jeśli tak to dla gmin jakie są to wysokości, u mnie np. przy budżecie ok.65.000.000 złotych wynióśł on bowiem tylko 4% a wspólczynnik powiedzmy na poziomie 70% więc do odlcizenia struktura mam 3% czyli więcej roboty (kosztów) niż pożytku. proszę o dyskusję jak to wygląda w innych JST!!
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Sty 14, 2016 3:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam

Nie mam jeszcze wyliczonego swojego prewspółczynnika, ale sądzę że będzie to nie więcej niż 5%. Przy takiej wysokości wskaźnika, pewnie część faktur (te z niewielkimi kwotami VAT) odpuszczę. Szkoda mojej pracy.


Mam natomiast zagwozdkę jeśli chodzi o ustalenie dochodów urzędu.

Co powinno być wyłączone do ustalenia kwoty dochodów wykonanych urzędu obsługującego JST? Chodzi mi o § 2 pkt 9 lit c rozporządzenia w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników.
http://www.przepisy.gofin.pl/przepisyno,3472,,32,32,20151228,1,1.html

Czy będą to środki przekazywane min. do organów prowadzących niepubliczne szkoły, środki dla OPS (dział 852, 854 - stypendia), itp. ? Kwoty te są duże, więc znacząco mogłyby wpłynąć na wysokość prewspółczynnika.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Sty 18, 2016 12:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

też się nad tym zastanawiam, eksperci(szkolący) wskazują że należy to wyłączyć z mianownika
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Sty 18, 2016 2:33 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przecież to jasno wynika z rozporządzenia, że musimy tą wartość odjąć od dochodów urzędu.
W tym zakresie nie mają nic do interpretowania szkolący.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Sty 18, 2016 2:42 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myślę, że chodzi tutaj o wydatki na zasiłki itp. zrealizowane przez wszystkie jednostki budżetowe. Wyłącznie jednostki budżetowe. A kwota będzie wynikała ze sprawozdania rb-28 s wykonania poszczególnych jednostek za dany rok /oczywiście bez urzędu/.

Czy ktoś może ma inny pogląd na ten temat?

Mnie bardziej jednak intryguje ustalenie dochodów wynikających z § 2 pkt 9 f/ - czy ktoś ma jakiś pomysł na tą wielkość?

Ponadto nie do końca jasne jest też określenie ujęte w § 3 pkt 5 ppkt 2) a/i b/.

Czy na jakimś szkoleniu poruszano ta kwestię szczegółowo?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Sty 18, 2016 4:55 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...VAt a Rb-tki ...oto jest pytanie icon_idea.gif
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pon Sty 18, 2016 8:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
Myślę, że chodzi tutaj o wydatki na zasiłki itp. zrealizowane przez wszystkie jednostki budżetowe. Wyłącznie jednostki budżetowe. A kwota będzie wynikała ze sprawozdania rb-28 s wykonania poszczególnych jednostek za dany rok /oczywiście bez urzędu/.

Czy ktoś może ma inny pogląd na ten temat?

Mnie bardziej jednak intryguje ustalenie dochodów wynikających z § 2 pkt 9 f/ - czy ktoś ma jakiś pomysł na tą wielkość?

Ponadto nie do końca jasne jest też określenie ujęte w § 3 pkt 5 ppkt 2) a/i b/.

Czy na jakimś szkoleniu poruszano ta kwestię szczegółowo?




Minister Finansów objaśnia rozporządzenie:

https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//502/12277101/12310625/dokument201137.doc
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Wto Sty 19, 2016 9:45 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A co ze środkami np. na finansowanie szkół niepublicznych otrzymanych z subwencji?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Sty 22, 2016 9:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktoś już coś liczył?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Sty 22, 2016 10:24 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może Gość, który napisał, że "Przecież to jasno wynika z rozporządzenia, że musimy tą wartość odjąć od dochodów urzędu.
W tym zakresie nie mają nic do interpretowania szkolący." przedstawiłby nam wzór na prewskaźnik!!! jeśli takie proste
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Sty 22, 2016 3:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może nie koniecznie cały wzór na prewspółczynnik jest niejasny.
Chodzi o jeden lub dwa zapisy w zakresie mianownika.

Trochę można wywnioskować w uzasadnienia do rozporządzenia ale jednak dalej nie ma 100 % pewności co należy odjąć z dochodów.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Nie Sty 24, 2016 12:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

na jednym ze szkoleń prowadząca powiedziała, że z mianownika odejmujemy dochody z działalności gospdoarczej (czyli to co w liczniku) według mnie to jest błędna interpretacja, chodzi oczywiście o sposób liczenia z rozporządzenia dla gminy-urzędu. Co o tym myslicie?
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Sro Sty 27, 2016 10:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy naprawdę nikt nie wie lub nie ma wątpliwości o jakie konkretnie środki chodzi w § 2 pkt 9 /dochody urzędu/ ppkt f/ przedmiotowego rozporządzenia?

Bo czytając wprost rozporządzenie i uzasadnienie do rozp. to zaczynam mieć wątpliwości o jakie środki chodzi?
Czy tylko chodzi o środki dla zakł. budżet. i innych jednostek sekt. f.p. czyli tak naprawdę o jakie konkretnie jednostki w jst chodzi?
Czy wyłączone są z tego środki przekazane do jednostek budżetowych? Myślę, że sformułowanie powinno być bardziej konkretne a nie ogólnikowe bo w grę wchodzą pokaźne kwoty.

Skoro nie jest to wyartykułowane wprost w rozporz., czy w takim razie kwota stanowiąca równowartość środków na realizację zadań przekazywanych z budżetu dla jednostek budżetowych brana byłaby pod uwagę, zarówno przy ustalaniu dochodów /dla celów wyliczenia prewspółczynnika/ urzędu jak i jednostek budżetowych?

Z paragrafu 2 pkt 10 /dochody jednostek/ wynika, że jednostki powinny do swoich dochodów i dochodów rachunków wydzielonych dodawać środki otrzymane z budżetu na realizacje zadań.

Czyli kwota ta dublowała by się.

Jest jakieś logiczne uzasadnienie tej sytuacji?
czy ktoś może wie co autor miał na myśli?
Powrót do góry
wojtania



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3136

PostWysłany: Sro Sty 27, 2016 10:50 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...ponoć MF ma opublikować na dniach broszurę wyjaśniającą ten problem.

Jednakże ja jakoś nie jestem przekonany czy ona coś wyjaśni.
Przykładowo w par.3ust 5 pkt 1 rozporządzenia opisane jest czego nie obejmują dochody wykonane. Problem polega na tym, że w jednostkach budżetowych nie ma podatku dochodowego, podobnie jak w JST a w rozporządzeniu w jednym zdaniu wymienione są urzędy, jednostki budżetowe i zakłady budżetowe...a mają one przecież różny status w kwestii CIT.

Ponadto jednostki budżetowe mają plan w ujęciu kasowym a zakłady budżetowe w ujęciu memoriałowym.

Przecież jednostki budżetowe stosują RMF z 5 lipca 2010 do odpisów umorzeniowych ... a nie ustawę CIT (czy PIT).

Coś tu nie gra....z tym mianownikiem...

TW icon_cool.gif icon_rolleyes.gif icon_lol.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Pią Sty 29, 2016 10:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pytanie zasadnicze:
czy odliczanie podatku vat naliczonego jest obowiązkowe?
zdaje się że nie...
więc czy jest sens męczyć się z prewspółczynnikiem, a potem jeszcze często ze współczynnkiem (sprzedaż zwolniona i opodatkowana) żeby odliczać groszowe kwoty np. z zakupu materiałów biurowych w urzędzie?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Następny
Strona 1 z 13

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź