Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisie



Zaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 558 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 158599955
 

RIO :: Zobacz temat - prewspólczynnik
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

prewspólczynnik
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sob Gru 30, 2017 7:12 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wszystko macie napisane w rozporządzeniu, które obowiązuje od 1.1.2016r a jest już prawie 2018r i nadal o to pytacie...
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 8:39 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A Konstytucja jest z 1997 roku, to o nią też nie wolno pytać??
Powrót do góry
wojtania



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3136

PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 12:22 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

...tak jak wcześniej pisałem: JST powinny się w końcu wkurzyć. W końcu JST powinny walnąć pięścią w stół i zacząć robić awanturę, że MF i doradcy podatkowi oraz byli i obecni pracownicy MF narażają JST na szkody i sankcje karno-skarbowe. Oczywiste jest bowiem, że wszystkie JST mają błędne rozliczenia VAT.

Samorządowcy....kiedy w końcu się w.....cie i porządznie o......licie Departament VAT w MF i ludzi za VAT odpowiedzialnych. JAk długo dacie się tak doić?

Problem można rozwiązać jedynie w drodze ustawowej bo interpretacje szkolenia i kolejne książki nic nie dadzą, np. tak:



Potrzeba regulacji:

Celem niniejszej ustawy jest uporządkowanie zagadnień dotyczących podmiotowości podatkowej jednostek sektora finansów publicznych. W świetle przepisów niniejszego projektu zakłady budżetowe będą miały status samodzielnego podatnika VAT, natomiast JST i jednostki budżetowe nie będą uznane za podatnika VAT co będzie zgodne z art. 9 i art. 13 dyrektywy VAT.



Projekt ustawy z dnia ...... o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług przez niektóre jednostki sektora finansów publicznych (lub nazwa: Projekt ustawy o zmianie ustawy VAT)

Art. 1. W ustawie z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług art. 15 ustęp 6 otrzymuje brzmienie:

Nie uznaje się za podatnika jednostek sektora finansów publicznych, o których mowa w artykule 9 pkt 1-3, 7-9 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych.

Art. 2. W ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych w artykule 14, wyrazy: "- mogą być wykonywane przez samorządowe zakłady budżetowe" zastępuje się wyrazami :" - są wykonywane przez samorządowe zakłady budżetowe".

Art. 3. W ustawie z dnia 20 grudnia 1996 roku o gospodarce komunalnej w artykule 2 skreśla się wyrazy "w szczególności".

Art. 4. Traci moc ustawa z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego.

Art. 5. Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia .


...NIE MACIE INNE WYJŚCIA JAK ZACZAĆ DYSKUSJĘ O UPORZĄDKOWANIU SYSTEMU VAT W JST NA NOWO. .... bo nowej ustawy VAT autorstwa PIS moim zdaniem nie będzie. Tak jak komisji sejmowej ws. VAT. Lobby podatkowe dużych firm wygrywa bój o podatki w Polsce i znów opanowało MF. Dobrej zmiany tu nie będzie.

TW
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Pon Sty 22, 2018 9:12 pm    Temat postu: prewspolczynnik vat Odpowiedz z cytatem

Dotyczy obliczania prewspółczynnika dla zakładów budżetowych:
Czy w prewskaźniku obrotowym zakładu budżetowego (stosowanym do odliczenia VAT od zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną oraz niepodlegającą opodatkowaniu) należy uwzględniać amortyzację jako przychód wykonany zakładu budżetowego?
Proszę o komentarz do pytania bo mam mętlik w głowie.
Jedni uwzględniają odpisy amortyzacyjne do przychodów w mianowniku inni nie twierdzą żeby nie ujmować przychodów stanowiących rozliczenie odpisów amortyzacyjnych bo nie są to bowiem faktyczne (wykonane) przychody w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, a jedynie przychody bilansowe.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Wto Sty 23, 2018 6:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

W ocenie mf wchodzi w ocenie wszystkich innych w Polsce nie..

I znowu mf przegra w wsa..... i znowu nic z tym nie zrobicie. ... wiec co to ma za znaczenie jak ma być? ??????
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Wto Sty 23, 2018 9:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Proszę o pomoc od stycznia obarczano mnie Vatem, o którym nie mam bladego pojęcia poza tym jakie są stawki.
Mam mnóstwo pytań co z czym i jak:
Nie rozumiem od czego zależy do jakiej kategorii przypisać zakup np za wodę i kanalizę gdy w budynku urzędu wynajmuje pomieszczenia , a faktura przychodzi na Nabywcę : Gminę i Odbiorca: Urząd. I wg powierzchni wyliczane jest zużycie wody i wystawiana faktura. Czy liczyć to strukturą sprzedaży czy prewskażnikiem. od czego to zależy ze jest op+zw, albo op+zw+np. Jako UG wynajmujemy pomieszczenia, sprzedajemy grunty na lezące do Gminy i wykonujemy działalność publiczną. Błagam czy ktoś pomoże mi zrozumieć ten mechanizm.
Powrót do góry
kawowy



Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 56

PostWysłany: Sro Sty 24, 2018 9:13 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
Proszę o pomoc od stycznia obarczano mnie Vatem, o którym nie mam bladego pojęcia poza tym jakie są stawki.
Mam mnóstwo pytań co z czym i jak:
Nie rozumiem od czego zależy do jakiej kategorii przypisać zakup np za wodę i kanalizę gdy w budynku urzędu wynajmuje pomieszczenia , a faktura przychodzi na Nabywcę : Gminę i Odbiorca: Urząd. I wg powierzchni wyliczane jest zużycie wody i wystawiana faktura. Czy liczyć to strukturą sprzedaży czy prewskażnikiem. od czego to zależy ze jest op+zw, albo op+zw+np. Jako UG wynajmujemy pomieszczenia, sprzedajemy grunty na lezące do Gminy i wykonujemy działalność publiczną. Błagam czy ktoś pomoże mi zrozumieć ten mechanizm.


Chaotycznie zadane pytanie... pomieszane problemy....
A osoba, która wcześniej to prowadziła, nie może Pani/Panu pomóc na początku?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kawowy



Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 56

PostWysłany: Sro Sty 24, 2018 9:15 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy wyrok dotyczący stosowania prewskaźnika do zakupów związanych z obsługą sieci wod-kan:

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i-sa-sz-886-17/podatek_od_towarow_i_uslug/34e3b5c.html?q=&_symbol=611_6110&_haslo=Interpretacje+podatkowe&_sad=Wojew%C3%B3dzki+S%C4%85d+Administracyjny+w+Szczecinie&_skarzony=Dyrektor+Krajowej+Informacji+Skarbowej&_okres=2017_12
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Gość






PostWysłany: Sro Sty 24, 2018 11:06 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

kawowy napisał:
Anonymous napisał:
Proszę o pomoc od stycznia obarczano mnie Vatem, o którym nie mam bladego pojęcia poza tym jakie są stawki.
Mam mnóstwo pytań co z czym i jak:
Nie rozumiem od czego zależy do jakiej kategorii przypisać zakup np za wodę i kanalizę gdy w budynku urzędu wynajmuje pomieszczenia , a faktura przychodzi na Nabywcę : Gminę i Odbiorca: Urząd. I wg powierzchni wyliczane jest zużycie wody i wystawiana faktura. Czy liczyć to strukturą sprzedaży czy prewskażnikiem. od czego to zależy ze jest op+zw, albo op+zw+np. Jako UG wynajmujemy pomieszczenia, sprzedajemy grunty na lezące do Gminy i wykonujemy działalność publiczną. Błagam czy ktoś pomoże mi zrozumieć ten mechanizm.


Chaotycznie zadane pytanie... pomieszane problemy....
A osoba, która wcześniej to prowadziła, nie może Pani/Panu pomóc na początku?



Nie ma takiej możliwości wyjechała za granicę. Może i chaotycznie. ale nie wiem od której strony ugryźć temat, bo nie mam o nim zielonego pojęcia. Dlatego liczę na jakąkolwiek pomoc.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Sro Sty 24, 2018 11:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ciekawy, u mnie jest podobna interpretacja i podobna sytuacja. Niestety interpretacja wydana we wrześniu. Uznaliśmy, że licząc wg udziału sprzedaży m3 jest prawidłowo. Teraz będąc na szkoleniu dopiero szkolący stwierdził że jesteśmy w błędzie i musimy oddać skarbówce grube pieniądze........
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Sro Sty 24, 2018 12:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Odnośnie pomocy - najpierw proszę przeczytać zarządzenie obowiązujące w gminie dotyczące centralizacji. Polecam książkę " Centralizacja VAT w jednostkach sektora finansów publicznych" autorzy: M.Borowski, R.Namysłowski, B.Sajnaj wydawnictwa C.H.Beck. Pomocna na pewno .
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Sro Sty 24, 2018 6:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I co z tego zarządzenia się ten człowiek dowie NT vat ???nic.....
Powrót do góry
wojtania



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3136

PostWysłany: Sro Sty 24, 2018 7:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
Odnośnie pomocy - najpierw proszę przeczytać zarządzenie obowiązujące w gminie dotyczące centralizacji. Polecam książkę " Centralizacja VAT w jednostkach sektora finansów publicznych" autorzy: M.Borowski, R.Namysłowski, B.Sajnaj wydawnictwa C.H.Beck. Pomocna na pewno .


...mam odwrotną opinię co do wspomnianej książki, gdyż promuje ona patologię jaka zaistniała w Poznaniu , opisuję na tym forum tu:

http://www.rio.gov.pl/modules.php?op=modload&name=phpBB2&file=viewtopic&t=31747


Przecież podanikiem VAt Poznań został wskutek wydania zarządzenia....a konstytucja, art 217 mówi że podatnikiem staje się w drodze ustawy. No i pozostaje problem kiedy jest VAt zwolniony a kiedy niepodlegający...moim zdaniem w książce tej są szkolne błędy,,,a szczególnie te dotyczące księgowości bo w efekcie łamane są zaday gospodarki budżetowej.

Ni jest to ksążka godna polecenia. Jedyne dobre książki pisze Michał Szczypiór.

Pzzdr TW
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Sro Sty 24, 2018 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Anonymous napisał:
kawowy napisał:
Anonymous napisał:
Proszę o pomoc od stycznia obarczano mnie Vatem, o którym nie mam bladego pojęcia poza tym jakie są stawki.
Mam mnóstwo pytań co z czym i jak:
Nie rozumiem od czego zależy do jakiej kategorii przypisać zakup np za wodę i kanalizę gdy w budynku urzędu wynajmuje pomieszczenia , a faktura przychodzi na Nabywcę : Gminę i Odbiorca: Urząd. I wg powierzchni wyliczane jest zużycie wody i wystawiana faktura. Czy liczyć to strukturą sprzedaży czy prewskażnikiem. od czego to zależy ze jest op+zw, albo op+zw+np. Jako UG wynajmujemy pomieszczenia, sprzedajemy grunty na lezące do Gminy i wykonujemy działalność publiczną. Błagam czy ktoś pomoże mi zrozumieć ten mechanizm.


Chaotycznie zadane pytanie... pomieszane problemy....
A osoba, która wcześniej to prowadziła, nie może Pani/Panu pomóc na początku?



Nie ma takiej możliwości wyjechała za granicę. Może i chaotycznie. ale nie wiem od której strony ugryźć temat, bo nie mam o nim zielonego pojęcia. Dlatego liczę na jakąkolwiek pomoc.



Nie wiem czy są jakieś nowe pozycje książkowe typu VAT od podstaw w JST. W 2015 r. była jedna z Becka, p. E. Rogala swoją wydała, była też autorstwa p. Michałą Szczypióra. Tylko że w VAT sporo sie zadziało od tamtego czasu.
"Centralizacja VAT w jednostkach sektora finansów publicznych" nie jest kompendium z VAT w samorządach i też niekoniecznie bym polecał.

Sam korzystam z Leksykonu VAT z Unimexu, a do prewskaźnika mam "Zasady wyliczania prewskaźnika oraz wskaźnika VAT" p. M. Szczypióra.


kawowy
Powrót do góry
wojtania



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3136

PostWysłany: Sro Sty 24, 2018 11:27 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

... zawsze na szkoleniach zaczynam tak:

Zgodnie z artykułem 87 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 roku źródłami prawa obowiązującego w Polsce są: Konstytucja, ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe, rozporządzenia. Do źródeł prawa nie zalicza się zatem interpretacji, komunikatów i pism urzędowych, wytycznych i zasady finansowania, artykułów prasowych, materiałów szkoleniowych oraz komentarzy i książek, w tym książek typu Komentarz do planów kont dla jednostek budżetowych. Do źródeł prawa nie zalicza się również broszur informacyjnych MF dot. centralizacji Vat w samorządach.



1 LIPCA 2018 NASTĄPI PIĘKNA KATASTROFA PO WPROWADZENIU PODZIELONEJ PŁATNOŚCI I JPK NA ŻĄDANIE Z KSIĄG, WYCIĄGÓW, ITP....może wtedy Dep.VAT i ludzie którzy mają koncepcje...zaczną myśleć ?

Pozdr TW
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> VAT w sferze budżetowej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Następny
Strona 12 z 13

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź