Autor Wiadomość
Gość
PostWysłany: Pon Sie 31, 2009 8:42 am    Temat postu:

nikt mi nie doradzi? icon_cool.gif
Gość
PostWysłany: Czw Sie 27, 2009 10:08 am    Temat postu: porada

Proszę o radę:

Analiza przebiegu wyłonienia wykonawcy usług remontowych wykazała, iż kontrolowana jednostka nie posiada opracowanej i wprowadzonej w życie procedury dotyczącej zakupów podlegających i niepodlegających przepisom ustawy Prawo zamówień publicznych. Procedury wewnętrzne - w przypadku zamówień zwolnionych ze stosowania przepisów ustawy Pzp (na podstawie art. 4 pkt - nie określały obowiązku dokumentowania wstępnej oceny celowości zaciągania zobowiązań finansowych, o której mowa w art. 47 ust. 2 ustawy o finansach publicznych. Nie przewidywały również konieczności dokumentowania sposobu wyboru wykonawcy (szczegółowego uzasadnienia zawarcia każdej umowy oraz przeprowadzenia rozeznania rynku w celu wyboru wykonawcy) oraz ustalenia jego wynagrodzenia. Zgodnie z art. 4 pkt 8 ustawy Pzp, ustawy nie stosuje się do zamówień i konkursów, których wartość nie przekraczała wyrażonej w złotych równowartości kwoty 14.000 EURO – wg przepisów obowiązujących od dnia 11.06.2007 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 82, poz. 560 z późn. zm.).

Zapisy zarządzenia Dyrektora szkoły w sprawie wewnętrznej kontroli finansowej mówią:
o kontroli przed zaciągnięciem zobowiązania (zgodność z planem finansowym, celowość wydatków bieżących i inwestycyjnych na etapie sporządzania planu)
o kontroli dokumentów (celowość, merytoryczność, legalność, poprawność formalno-rachunkowa, rzetelność)
o przypisaniu kontroli następnej gospodarki finansowej , gospodarowania mieniem i udzielania zamówień publicznych Dyrektorowi jednostki i Głównemu Księgowemu jednostki prowadz. obsł.finansową.
Art. 35 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 30.06.2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. Nr 249 poz. 2104 z późn. zm.), wskazuje, iż wydatki jsfp winny być wydatkowane w sposób celowy i oszczędny. Wprawdzie opracowano Zarządzenie Dyrektora szkoły , jednak nie określa ono szczegółowo zasad udzielania zamówień publ.
Czy obowiązek utworzenia takich procedur wynika wprost z treści art. 47 ust. 3 ustawy o finansach publicznych? Zgodnie z nim procedury te winny być sporządzane w formie pisemnej przez kierownika jednostki z uwzględnieniem standardów kontroli finansowej w jednostkach sektora finansów publicznych wymienionych w Komunikacie Nr 13 Ministra Finansów z dnia 30.06.2006 r.(Dz. Urz. MF Nr 7, poz. 5.

skrót myśleniowy- czy wypełniając obowiązek oszczędnośći i gospodarności w przypadku wydatków poniżej 14.000 EURO winny być w jakiś sposób udokumentowany fakt rozeznania rynku i wyłonienia wykonawcy np. remontu w szkole ?

Powrót do góry

Powered by phpBB 2.0.1 © 2001,2002 phpBB Group