Pismo Departamentu Budżetu, Finansów i Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia z 12 września 2002 r. (znak BFJK-27/16506/02)
Data Thursday, 14 November - 08:48:41
Temat: Pisma i interpretacje


Pismo Departamentu Budżetu, Finansów i Inwestycji w Ministerstwie Zdrowia z 12 września 2002 r. dotyczące funduszy własnych, z których finansowany jest majątek zakładów opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91 poz. 408 z późn. zm.).


Nawiązując do pisma z dnia 13 sierpnia 2002 r. znak: DR-3/500-163-2-EK/02 w sprawie interpretacji zagadnień dotyczących ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej poruszonych w piśmie Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Lublinie Departament Budżetu, Finansów i Inwestycji wyjaśnia, co następuje.

W art. 56 ustawy z dnia 30 sierpnia 91 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91 poz. 408 z późn. zm.) przewidziano, iż kwoty funduszy własnych, z których finansowany jest majątek zakładu (stanowiący księgowy zapis wartości majątku) dzielone są na dwie części: fundusz założycielski i fundusz zakładu.
Kwotę funduszu założycielskiego zakładu stanowi wartość wydzielonej zakładowi części mienia Skarbu Państwa, komunalnego, mienia państwowej uczelni medycznej albo państwowej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych zwanych dalej „mieniem”. Takie określenie funduszy daje samodzielnym zakładom opieki zdrowotnej prawo do ujmowania w ewidencji księgowej przekazanych im w nieodpłatne użytkowanie nieruchomości odpowiednio Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego, lub państwowej uczelni medycznej albo państwowej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych.
Zdaniem Departamentu Budżetu i Inwestycji art. 56 ust. 2 ww. ustawy nie wprowadza żadnych ograniczeń, co do czasu wydzielenia części mienia państwowego (...).
Natomiast art. 57 tejże ustawy określa, że fundusz założycielski może być zwiększony w wyniku działań mających na celu rozwój zakładu lub jego rozbudowę, co skutkuje obowiązkiem ewidencji mienia według jego wartości w tym mienia przekazanego w nieodpłatne użytkowanie zgodnie z art. 56 ust. 2, poczynając od daty przyjęcia do ewidencji. Przekazanie takiego mienia po terminie utworzenia zakładu jest także możliwe.
Ponadto Departament Budżetu, Finansów i Inwestycji pragnie zwrócić uwagę, że nieodpłatne użytkowanie nieruchomości przekazanych zakładom opieki zdrowotnej nie powinno być traktowane jak „umowa dzierżawy” ponieważ przekazanie to ma charakter nieodpłatny i należy do ograniczonych praw rzeczowych, (a więc innej kategorii praw niż dzierżawa lub wynajem) przewidzianych do korzystania przez nas od daty faktycznego przejęcia do daty likwidacji zakładu.


Ten artykuł pochodzi od: Regionalne Izby Obrachunkowe
https://archiwum.rio.gov.pl/

Adres WWW tego artykułu to:
https://archiwum.rio.gov.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=151