Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisie



Zaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 747 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 159609477
 

RIO :: Zobacz temat - pytanie do Wojtani
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

pytanie do Wojtani

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne rachunkowości budżetowej
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość






PostWysłany: Sro Sty 03, 2007 10:15 pm    Temat postu: pytanie do Wojtani Odpowiedz z cytatem

Jak należy ujmować w księgach rachunkowych dowody ksiegowe, które wpływają do jednostki z datą grudniową lub dotyczą m-ca grudnia w przypadku gdy plan finansowy został wykonany w 100%. W poprzednich m-cach doksiegowywałam takie dowody do poprzedniego m-ca ( 400/201) i wykazywałam w spr.Rb-28 jako zobowiazanie. Pozdr
Powrót do góry
wojtania



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3136

PostWysłany: Czw Sty 04, 2007 3:32 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Uprzejmie wyjasniam, że wykonanie planu finansowego nie ma nic wspólnego z zasadami nadrzednymi rachunkowości. Wskazany sposób postępowania niewatpliwie jest prawidłowy icon_biggrin.gif
POzdrawiam TW
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Pon Sty 08, 2007 9:19 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się z Panem Wojtania. Niemniej jednak myślę, że gościowi bardziej chodzi nie o memoriał, który księguje prawidłowo a o wydatki.
Dopuki doputy faktury będą miały datę płatności po 31 grudnia nie będzie naruszenia dyscypliny, bo nie będzie ani wydatku ani zaangażowania w roku bieżącym.
Iwa
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Sty 11, 2007 10:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyjaśniam o co mi dokładnie chodzi. Problemem (mojego przełożonego ) jest zapis w ustawie o fin. publ. - "jednostki sektora fin. publ. mogą zaciągać zobowiązania do sfinansowania w danym roku do wysokości wynikającej z planu wydatków..." na podstawie którego zabroniono mi przyjmowania faktur w styczniu 2007r. z datą grudniową i doksięgowywania ( 400/201) do grudnia 2006r ponieważ plan mam wykonany w 100% i nie ma mowy o wykazywaniu zobowiązań wynikających z w/w księgowania. Może ktoś ma jakieś orzecznictwo na ten temat, które pozwoli mi udowodnić moją rację?
Powrót do góry
wojtania



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3136

PostWysłany: Pią Sty 12, 2007 12:09 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

http://www.rio.gov.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1042&mode=thread&order=0&thold=0
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Wto Sty 16, 2007 7:09 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zobowiązania w sprawozdaniu Rb-28 wykazuje się kwartalnie, czy istnieje zatem obowiązek doksięgowywania dokumentów do każdego poprzedniego m-ca czy tylko do tych kończących kwartał?
Powrót do góry
wojtania



Dołączył: 30 Lis 2002
Posty: 3136

PostWysłany: Wto Sty 16, 2007 7:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Art3u1pkt8uor:
okresie sprawozdawczym - rozumie się przez to okres, za który sporządza się sprawozdanie finansowe w trybie przewidzianym ustawą lub inne sprawozdania sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych,

Art. 10 u 1 uor:
Jednostka powinna posiadać dokumentację opisującą w języku polskim przyjęte przez nią zasady (politykę) rachunkowości, a w szczególności dotyczące:
1) określenia roku obrotowego i wchodzących w jego skład okresów sprawozdawczych,

...a zatem odpowiedź zależy od przyjętych w polityce rachunkowości liczby okresów sprawozdawczych, oczywiście z uwzględnieniem wymogów Vat.
TW
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Gość






PostWysłany: Czw Sty 18, 2007 8:35 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jednostki sektora fin. publ. mogą zaciągać zobowiązania do sfinansowania w danym roku do wysokości wynikającej z planu wydatków..."

To prawda ale przecież faktury które wpłynęły w styczniu dotyczące grudnia są zobowiązaniem do sfinansowania w roku przyszłym (2007) bo taką mają datę płatności. Księgujemy je na koncie 999 a nie 998.
W związku z tym nikt nie narusza dyscypliny finansów.
Iwa
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Sty 18, 2007 10:21 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miałam taki problem. Otóż MF wydało kiedyś opinię, że zaangażowanie wdatkow powinno być co najmniej równe wydatkom wykonanym + zobowiązania. A ponieważ w wydatkach wykonanych mamy też tzw. wydatki niewygasające, to te wydatki niewygasające też powinny być zaangażowane. To moim zdaniem prowadzi do absurdu - do podwójnego wykazywania zaangażowania.
Bo jeżli np. zaangażowaliśmy umowę na 100.000 zł, plan mamy na 110.000 zł. Wydatków faktycznie poniesionych było na 80.000 zł (bo zrealizowano do końca roku całość prac ale wykonawca wystawił fakturę dopiero z datą ostatniego grudnia z datą płatności na styczeń następnego roku). Resztę z tej umowy, tj. 20.000 zł rada gminy ujęła w wydatkach niewygasających. W sprawozdaniu jednostki budżetowej będzie zaangażowana cała kwota z umowy, bedzie wykazane też zobowiązanie na to 20.000 zł. Czyli w jednostce będzie ok. Jeżeli wykażemy w sprawozdaniu organu wydatki niewygasające i jednoczesnie jako zaangażowane, to ta część 20.000 zł będzie podwójnie zangażowana. Jakoś MF nie potrafi zrozumieć tego problemu i od kilku lat nie potrafi udzielić wyjaśnienia w tej sprawie. Po prostu każa zaangażować całość wydatków niewygasających.
Swoją drogą - na jakiej podstawie? Przecież w organie nie ma kont zaangażowania, a sparwozdania robi się na podstawie ksiąg rachunkowych?
RIO kiedyś "czepiało się" nas, gdy w sprawozdaniu naszym wydatki wykonane + zobowiązania były wyższe od planu, grozili dyscypliną budżetową. Pisaliśmy wyjasnienia, jakoś od dyscypliny odstąpili.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Sty 18, 2007 10:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Tylko czy księgowanie na 400/201 w grudniu jest prawidłowe jeżeli faktura jest z datą styczniową a dotyczy np. rozmów telefon. za grudzień?
Czy nie powinno to być na rozliczeniach międzyokresowych? Chociaż z tego co wiem mało, która jednostka stosuje takie konto
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Sty 18, 2007 1:14 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem jest prawidłowe. Jest kosztem i zobowiazaniem okresu którego dotyczy, a wydatkiem roku następnego. Ja mam problem z numeracją. Jeżeli wystawie zbiorcze PK ( data wystawienia styczniowa, zaksiegować pod datą 31.12 )z fakturami dotyczącymi okresu poprzedniego jaki numer powinien mieć ten dokument:kolejny styczniowy, czy grudniowy. System komputerowy wariuje gdy wstawiamy nr styczniowy a doksiegowujemy do grudnia.
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Czw Sty 18, 2007 9:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dopóki nie sporządzę zestawienia obrotów i sald do bilansu, dotąd mogę księgować rok ubiegły,
jesli dowód np.PK dotyczy ubiegłego roku, to jest księgowany w księgach 2006 i musi mieć numer zgodnie z kolejnością 2006,
jeśli faktury i wyciągi są w osobnych rejestach jest to b.proste, bo faktury przychodzące w styczniu a dot.grudnia mają kolejne numery z rejestru 2006,

co do zaangażowania NW to polecam zdrowy rozsądek, nie może przecież być tak, że wykazuje się te samą kwotę podwójnie,
trochę mnie dziwi sprawozdanie z wydatków organu...
Powrót do góry
Gość






PostWysłany: Pią Sty 19, 2007 3:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Z wydatków niewygasających - sprawozdanie robimy jako organ - takie było stanowisko RIO.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne rachunkowości budżetowej Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź