Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisieZaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 445 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 174902632
 

RIO :: Zobacz temat - Zaświa\dczenie z urzędu skarbowego
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

Zaświa\dczenie z urzędu skarbowego

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne zamówień publicznych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość


PostWysłany: Pon Sty 20, 2003 2:32 pm    Temat postu: Zaświa\dczenie z urzędu skarbowego Odpowiedz z cytatem

Rozporządzenie MSWiA z dnia 24 czerwca 2002 r. w sprawie dokumentów, jakich zamawiający może żądać od dostawcy lub wykonawcy w celu potwierdzenia spełniania warunków, uprawniających do udziału w postępowaniu o zamówienie publiczne- określa, że zamawiający żąda (powyżej 30 tyś euro): $1ust.1 pkt 6) zaświadczeń właściwego urzędu skarbowego oraz właściwego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych potwierdzających odpowiednio, że dostawca lub wykonawca nie zalega z opłacaniem podatków, opłat oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne, lub zaświadczeń, że uzyskał zgodę na zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności, lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji organu podatkowego.
Jakie zaświadczenie ma donieść rolnik indywidualny, który nie rozlicza się z Urzędem Skarbowym? Czy US może rolnikowi odmówić wydania takiego zaświadczenia?
Powrót do góry
Adam
Site Admin


Dołączył: 26 Lip 2002
Posty: 3276

PostWysłany: Pon Sty 20, 2003 7:39 pm    Temat postu: RE: Zaświadczenie Odpowiedz z cytatem

Problem jest ciekawy, ale ....
W jakimże to postępowaniu o wartości powyżej 30 tys. EURO (ca 120 tys. zł bez VAT) będzie brał udział ów rolnik indywidualny ?

Prosiłbym o więcej szczegółów przynajmniej co do przemiotu zamówienia i rodzaju zamawiającego.

Z poważaniem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość


PostWysłany: Wto Sty 21, 2003 12:01 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście, że na żywność: warzywa, owoce, jarzyny itp (zapytanie o cenę - podział na części art. 68 ust. 2 pkt 4 ustawy o zamówieniach publicznych). Przedmiot zamówienia został ustalony zgodnie z art 3 a ustawy o zamówieniach publicznych. Całkowita wartość zamówienia ok. 200 tyś. zł.
Zamawiający: samorządowa jednostka organizacyjna.
Powrót do góry
Adam
Site Admin


Dołączył: 26 Lip 2002
Posty: 3276

PostWysłany: Wto Sty 21, 2003 2:35 pm    Temat postu: RE: Zaświadczenie z US Odpowiedz z cytatem

Faktycznie pojawia się tutaj kilka problemów:
a) składki na ubezpieczenia społeczne - rolnik indywidualny ubezpieczony jest w KRUS (a możliwości żądania zaświadczeń od tego podmiotu rozporządzenie nie przewiduje).
b) podatek dochodowy - ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Nie sądzę natomiast aby ów rolnik wogóle nie rozliczał się z US (np. z podatku rolnego i podatku od nieruchomości).

Mam tylko wątpliwość czy rzeczywiście poprawie ustalona została wartość przedmiotu zamówienia.
Przecież pod pojęciem żywność mieszczą się zarówno produkty rolne nieprzetworzone jak i przetworzone. Ponadto mam wrażenie że i tak dopuścicie Państwo do składania ofert częściowych w częściach "warzywa" i "owoce".

Być może należy więc nieco inaczej spojrzeć na postawiony problem np. z perspektywy 5 kategorii grupowania klasyfikacji PKWiU.

Z poważaniem
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Gość


PostWysłany: Sro Sty 22, 2003 10:14 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wartość zamówienia została ustalona zgodnie z interpretacją zamieszczoną w "Informatorze UZP z sierpnia 2001 roku". Autorka Małgorzata Rzeźniczuk pisze w przykładzie, że mimo wydzielenia części w zamówieniach na żywność za wartość szacunkową zamówienia przyjmuje się łączną wartość wszystkich części. A więc możliwość składania ofert częściowych nie może naruszać procedur dotyczących całego zamówienia. Na żywność muszą być oferty częściowe, bo żadna hurtownia nie ma całego asortymentu.
Co do PKWIU to przecież stosowanie klasyfikacji jest "zawieszone" do 2004 roku, a UZP planuje nowelkę, która przekreśla ten zapis.
Podatki te rolnik indywidualny płaci w urzędzie gminy.
Powrót do góry
Adam
Site Admin


Dołączył: 26 Lip 2002
Posty: 3276

PostWysłany: Sro Lut 05, 2003 4:29 pm    Temat postu: RE: Zaświadczenie ..... Odpowiedz z cytatem

Faktycznie w artykule "Udzielenie zamówienia publicznego w trybie zapytania o cenę po nowelizacji" autorka opisuje w przykładzie konieczność scalania wartości przedmiotu zamówienia - ale wyłącznie w kontekście nie obowiązującego art. 3a.
A co do PKWIU proszę zerknąć na art. 17 ust. 1 ustawy - on przecież obowiązuje - a wyraźnie mówi się w nim o stosowaniu ... " klasyfikacji wydanych na podstawie ustawy o statystyce publicznej" przy określaniu przedmiotu zamówienia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
BeataKDołączył: 07 Lis 2002
Posty: 11

PostWysłany: Pon Lut 10, 2003 10:30 am    Temat postu: RE: Zaświadczenie ... Odpowiedz z cytatem

Tak naprawdę poruszany problem sprowadza się do odpowiedzi na pytanie czy powinniśmy wykluczyć z postępowania rolnika, który nie może przedłożyć zamawiającemu wymaganych dokumentów potwierdzających spełnienie warunków ( wyłącznie z tej przyczyny, że płaci podatki w urzędzie gminy a ubezpieczenie w KRUS).
Faktycznie rozporządzenie w sprawie dokumentów jakich zamawiający może żądać nie obejmuje obecnie zaświadczeń podatkowych wystawianych przez Urzędy Gminy oraz innych niż ZUS - owskie zaświadczeń o ubezpieczeniu społecznym. Zamawiającemu natomiast nie wolno żądać innych niż wymienione w rozporządzeniu dokumentów. Co więcej żądanie innych dokumentów stanowiłoby naruszenie ustawy i rozporządzenia.
W konsekwencji rolnik nie jest zobowiązany ( a zamawiający nie może żądać takiego działania) do "donoszenia" jakichkolwiek dokumentów.
Moim zdaniem naszego rolnika nie można wykluczyć z postępowania wyłącznie na tej podstawie, że nie złożył dokumentów których nie mógł uzyskać w prawnie przewidzianej formie. Zamawiający nie może bowiem nałożyć na oferenta obowiązków, które nie wynikają z obowiązujących przepisów. Nie rozwiążą nam problemu, nawet od strony formalnej, zaświadczenia z ZUSu lub US stwierdzające, że rolnik "nie rozlicza się" z tymi instytucjami.
Z art. 22 ust.2 ustawy wynika, że oferent przystępując do postępowania musi złożyć oświadczenie w zakresie wynikającym z pkt 1-5 ust.2 art. 22. Jest to obowiązek nałożony przez ustawę na oferenta (trzeba zwrócić uwagę, że obowiązek ten jest samoistny i nie powiązany z obowiązkiem żądania przez zamawiającego złożenia takiego oświadczenia). Natomiast zamawiający może lub musi (jak ma to miejsce w omawianej sprawie) żądać dokumentów potwierdzających spełnienie wymaganych warunków w granicach wyznaczonych rozporządzeniem. Przy tym należy zwrócić uwagę na regulacje zawarte w art. 19 ustawy, stanowiącym o podstawie wykluczenia z postępowania oferenta. Przykładowo zgodnie z pkt 3 art. 19 z postępowania należy wykluczyć tych dostawców i wykonawców, którzy zalegają z płatnością podatków (wszystkich w tym pobieranych bezpośrednio przez urzędy gmin), wszelkich opłat (w sposób zamierzony lub nie ustawodawca rozgraniczył w kolejnej nowelizacji opłaty i składki przecinkiem wprowadzając kolejną kategorię powinności objętej postępowaniem) oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
Znowelizowane rozporządzenie ograniczyło możliwość żądania szeregu zaświadczeń potwierdzających spełnienie tego warunku, pozostawiając poza sferą weryfikacji np. podatki i opłaty lokalne. Oznacza to, że weryfikacji w drodze dokumentów podlegają wyłącznie wskazane w nim sfery działalności oferenta. Zatem pozostałe mogą być weryfikowane wyłącznie w oparciu o złożone przez oferenta oświadczenie (zgodnie z art. 22 jego oświadczenie obejmuje wszystko, co wynika z art. 19 pkt 1-6). Jeżeli złożone przez oferenta oświadczenie budzi wątpliwości co do jego prawdziwości, zamawiający powinien stwierdzić w inny możliwy sposób czy spełnia on wymagane warunki. Przyjmując taki tok rozumowania wspomniane "doniesie" dokumentów przez rolnika np. z KRUS powinno być traktowane jako weryfikacja złożonego oświadczenia, ale nie może być uznawana jako uzupełnienie dokumentów z art. 19 pkt 7. Zamawiający ma bowiem obowiązek wykluczenia z postępowania oferenta, który zalega z płatnościami i jest to podstawowy obowiązek zamawiającego. Dopiero kolejną (odrębną) przesłanką do wykluczenia z postępowania jest to, że oferent nie przedłożył wymaganych dokumentów.
Za przyjęciem takiego rozwiązania (wypełnienie luki prawnej) przemawia chociażby inna, ale bardzo często występująca praktyka. W postępowaniu nie można żądać zaświadczeń podatkowych z urzędu gminy. Zamawiający ma obowiązek wykluczyć "bezwarunkowo" każdego oferenta, który zalega z zapłatą każdego, bez wyjątku podatku (art. 19 pkt 3). Oferent składa oświadczenie, że nie zalega z zapłatą podatków i załącza wymagane zaświadczenie US. Zamawiający natomiast wie, że oferent zalega z płatnością podatku od środków transportowych (ponieważ akurat podatek ten płaci w miejscowym urzędzie gminy), a wiedza ta obliguje go do wykluczenia oferenta z postępowania pomimo braku zaświadczenia. Inaczej naruszy bezwzględny nakaz wykluczenia. Przykład ten potwierdza tylko tezę, że dokumenty składane w postępowaniu nie stanowią wyłącznej podstawy do stwierdzenia czy oferent spełnia wymagane warunki. Zamawiający, moim zdaniem, ma prawo w razie wątpliwości samodzielnie ustalić stan faktyczny.
Problem jest niezwykle inspirujący, zwłaszcza w kontekście ewentualnych protestów na czynności zamawiającego, w przypadku wykluczenia na tej podstawie oferenta. Ale to może na przyszłość.
Serdecznie pozdrawiam. icon_rolleyes.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne zamówień publicznych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź