Witamy na stronach serwisu: Regionalne Izby Obrachunkowe
 
 

  O ...

· RIO
· Krajowa Rada RIO
· Akty prawne
· Adresy Izb
 

  Menu główne

· Strona główna
· Ankiety
· Ciekawe strony
· Kontakt
· RODO

Zbiory tekstów
· Nowe akty prawne
· Pisma i interpretacje
· KR RIO
· Pisma UOKIK
· Orzecznictwo
· Wyniki kontroli NIK
· Varia
· Unia Europejska


 

  Systemy sprawozdawcze


BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Poradniki i instrukcje
· "Metodologia opracowywania WPF" (wg wzoru Dz.U. 2019 poz. 1903)
· Poradnik "Symulacje WPF"
· Poradnik "Aktualizacja SQL Server 2008R2 do SQL 2012"
· Poradnik "Sprawozdania finansowe" za 2018 w BeSTii


SJO BeSTi@
· Aktualizacja do wer. 5.017.00.06 (z dn. 2019-12-18)
· Sumy kontrolne pobieranych plików (SJO BeSTi@ - tylko dla Administratora)


Dług publiczny
· Rb-Z, Rb-N - wzory dla JST (za 1,2 i 3 kwartał)
· Rb-Z/UZ, Rb-N/UN - dla 4 kw 2013 r. - wzory dla JST (WYŁĄCZNIE dla sprawozdań za IV kwartał)


Wynagrodzenia nauczycieli (art.- 30a KN)
· Wersja elektroniczna sprawozdania za 2019 r. [wersja wzoru z 2019.12.19 - źródło: MEN, www.men.gov.pl]
 

  Znajdź w serwisieZaawansowane
 

  Logowanie

Użytkownik
Hasło

Nie masz jeszcze konta ?
Chcesz publikować treści
we własnym imieniu ?
Zapomniałeś hasła ?
Kliknij tutaj
 

  Aktualnie online

Aktualnie jest 386 gości i 0 użytkowników online

Jesteś anonimowym użytkownikiem. Możesz się zarejestrować klikając tutaj


Wizyt w serwisie: 164122586
 

RIO :: Zobacz temat - Dotyczu uzp i finansów publicznych
Witamy na stronach forum dyskusyjnego
prowadzonego przez Regionalne Izby Obrachunkowe.


Treści publikowane w tym forum przez pracowników Izb są ich indywidualnymi opiniami i nie mogą być traktowane jako stanowisko Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane.
Niniejsze forum nie jest biurem ogłoszeń - posty reklamowe będą usuwane.
FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy  ProfilProfil   
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości
RIO Forum News

Dotyczu uzp i finansów publicznych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne finansów publicznych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
DanielloDołączył: 16 Paź 2002
Posty: 8

PostWysłany: Pią Paź 18, 2002 2:42 pm    Temat postu: Dotyczu uzp i finansów publicznych Odpowiedz z cytatem

Proszę o odpowiedź!

Czy jednostka organizacyjna powiatu jaką jest Powiatowy Zarząd Dróg, powołana uchwałą Rady Powiatu, jako jednostka budżetowa może prowadzić działalność gospodarczą?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BeataKDołączył: 07 Lis 2002
Posty: 11

PostWysłany: Czw Lis 07, 2002 1:21 pm    Temat postu: RE: Działalność gospodarcza w Powiatowym Zarządzie Dróg Odpowiedz z cytatem

Moim zdaniem, udzielenie odpowiedzi na postawione pytanie wymaga przeanalizowania przepisów dwóch ustaw:
1) ustawy o samorządzie powiatowym (usp),
2) ustawy o gospodarce komunalnej (ugk).

Co do zasady powiat może prowadzić działalność gospodarczą, o czym stanowi art. 6 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym, przy czym dzia łalność ta nie może wykraczać poza zadania o charakterze użyteczności publicznej (jednym słowem nie może być to komercyjna działalność gospodarcza - odmiennie niż w gminie i województwie samorządowym - patrz art. 10 ustawy o gospodarce komunalnej)

Ustawa o gospodarce komunalnej regulująca m.in. wykonywanie przez powiat zadań o charakterze użyteczności publicznej wskazuje że gospodarka komunalna może być prowadzona w formach zakładu budzetowego lub spółek prawa handlowego (art. 2 ugk). Przykładowe wyliczenie form w jakich może być prowadzona ta gospodarka nie wyklucza jednostek budżetowych.

Należy przy tym zastanowić się czy jednostka budżetowa rozliczająca się z budżetem brutto jest odpowiednią formą dla prowadzenia dzialalności gospodarczej.

Konkludując:
skoro obowiązujące przepisy dopuszczają prowadzenie działalności gospodarczej przez powiat (chociaż w ograniczonym zakresie)
i dopuszczają prowadzenie takiej działąlności w formie jednostki budżetowej
to należy stwierdzić, że Powiatowy Zarząd Dróg może prowadzić ograniczoną do sfery użyteczności publicznej działalność gospodarczą.

Nie mniej jednak należy zwrócić uwagę, że zakres tej działalności np. świadczenie usług na rzecz innych podmiotów musi być okreśłony statutem tej jednostki.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
DanielloDołączył: 16 Paź 2002
Posty: 8

PostWysłany: Pią Lis 15, 2002 10:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedź, lecz muszę stwierdzić, iż jednoznacznej odpowiedzi nie uzyskałem.
Może jej nie ma?

Jednocześnie troszkę rozszerzę wcześniejsze pytanie - i może uzyskam odpowiedź.
Chodzi mi mianowicie o wynajm samochodu osobowego dla jednodtek samorzadowych (np. stawostwo) i niesamorzadowych, oraz świadczenie usług remontu dróg dla innych jednostek samorządu terytorialnego tj.: gminy, powiaty.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
BeataKDołączył: 07 Lis 2002
Posty: 11

PostWysłany: Pon Lis 18, 2002 11:10 am    Temat postu: działaność gospodarcza w powiatowym zarządzie dróg Odpowiedz z cytatem

Tak naprawdę, w takich sprawach, prawie nigdy nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od złożoności sytuacji, zadań, celu itp. Problem - tak naprawdę - sprowadza się do tego, że wszyscy w praktyce mamy kłopoty z oceną co jest, a co nie jest działalnością gospodarczą, a jeżeli już nią jest to czy mieści się ona w pojęciu użyteczności publicznej, czy też nie.

Jedno jest pewne, że zasadnicza odmienność między gospodarką komunalną (obejmującą również użyteczność publiczną) a działalnością gospodarczą w rozumieniu ustawy Prawo o działalności gospodarczej polega głownie na tym, że gospodarka komunalna nie ma celu zarobkowego, a jej obligatoryjnym celem jest wykonywanie zadań własnych jednostki samorządu, w tym zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty.
Opieranie się wyłącznie na kryterium celu zarobkowego, przy ocenie działalności, może być jednak mylące i moim zdaniem dalece niewystarczające.
Działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy Prawo o działalności gospodarczej, to działalność usługowa, handlowa, budowlana i wytwórcza - wykonywana w sposób ciągły i zorganizowany. I właśnie sposób prowadzenia działalności ma dla mnie podstawowe znaczenie przy ocenie czy prowadzimy działalność gospodarczą czy nie.

Skoro tak to przejdźmy do konkretów, które potrafią tak fantastycznie skomplikować rzeczy z pozoru proste i nie budzące wątpliwości . Ponadto pobudzają do głębszej analizy - jakby się zdawało - spraw oczywistych.

Jeżeli chodzi o wynajem samochodu na rzecz innych podmiotów, to należy zastanowić się czy świadczenie tych usług następuje w sposób ciągły i zorganizowany ( a więc jest działalnością gospodarczą ), czy wynajem następuje sporadycznie w zależności od potrzeb.
Kolejne pytanie to kiedy działalność taka mieścić się będzie w szeroko pojętych zadaniach Powiatu, gdyż z punktu widzenia sektora finansów publicznych, każde działanie musi znaleźć swą podstawę prawną .
W tym przypadku, moim zdaniem, ważna jest skala prowadzonej w tym zakresie działalności i jej cel.
Problemu nie ma, gdy wynajem następuje na rzecz jednostek organizacyjnych powiatu, mieści się on bowiem - moim zdaniem - w pojęciu działalności komunalnej i użyteczności publicznej i nie ma znaczenia czy jest to wynajem sporadyczny czy prowadzony w sposób zorganizowany i ciągły. Służy bowiem umożliwieniu realizacji zadań innych jednostek organizacyjnych powiatu. Możliwość świadczenia takich usług powinien określać statut jednostki.
Inaczej przedstawia się problem prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz podmiotów komercyjnych w sposób ciągły i zorganizowany oczywiście. Co do zasady działalność taka nie może być prowadzona, gdyż wykracza poza zakres pojęcia gospodarki komunalnej (realizacja zadań własnych) i użyteczności publicznej ( rozumianej jako bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych) . Natomiast incydentalne wynajęcie samochodu podmiotowi spoza sektora finansów publicznych moim zdaniem nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co do możliwości świadczenia usług remontowych na rzecz innych jednostek samorządu terytorialnego, jestem zdania, że przepisy wykluczają taką możliwość. Powiat realizuje swoje zadania, w tym prowadzi działalność gospodarczą, za pośrednictwem jednostek organizacyjnych, których zakres działania musi zamykać się w granicach zadań własnych Powiatu. W przypadku zarządów dróg ustawa o drogach wyraźnie wskazuje cel ich tworzenia. Stanowisko takie znajduje swoje oparcie w przepisach ustrojowych i innych ustaw (art.2 ust.1, art. 4 ust.1 i art. 6 ust.1 ustawy o samorządzie powiatowym oraz art. 2a ust. 2 i 19 oraz inne ustawy o drogach). Podkreśla się, że w prawie publicznym nie jest dozwolone to co nie jest zakazane, ale dozwolone jest to na co wyraźnie pozwalają przepisy. Nie spotkałam się z określonym przepisami prawem do świadczenia usług na rzecz innych jednostek.Pomijam już ciągle roztrząsane przy okazji działalności gospodarczej j.s.t. kwestie związane z praktykami monopolistycznymi.
Konkludując jednostki organizacyjne tworzone są by realizować zadania własne jednostki samorządu. Także działalność gospodarcza ma się zamykać w sferze realizacji zadań własnych. Przesądza o tym, moim zdaniem, art. 1 ustawy o gospodarce komunalnej.

Spotkałam się jednak w literaturze przedmiotu ze stwierdzeniem, że świadczenie usług na rzecz innych jednostek samorządu można uznać jako formę współdziałania między tymi jednostkami, ale teza była postawiona bardzo ostrożnie i chyba słusznie. Formy współdziałania między jednostkami samorządu określają przepisy ustaw ustrojowych.
Z drugiej strony każdą tezę da się uzasadnić i odmienny od mojego pogląd pewnie też zwłaszcza, że nie spotkałam się jeszcze by ktoś zakwestionował fakt świadczenia takich usług. icon_lol.gif
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum RIO Strona Główna -> Problemy ogólne finansów publicznych Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB 2.0.1 © 2001, 2002 phpBB Group


 
 
Web site derived from PostNuke, which is Free Software released under the GNU/GPL license
Warunki użytkowania | Polityka Prywatności |  Webmaster
Copyright 2002- RIO Łódź